فروشگاه اینترنتی لوازم برودتی موج سرد

فن کندانسور یخچال چه کاری انجام می دهد؟

Sunday، ۵ Ordibehesht ۱۴۰۰

کندانسور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

کندانسور یخچال همان رادیاتور خنک کننده گاز (مبرد) یخچال می باشد. در پروسه‌ی سردسازی یخچال ، هوای اتاق از بین لوله‌های مبرد که «کویل» یا «کنداسور» نامیده می‌شوند جریان پیدا می‌کند تا گرمای گاز یا همان مبرد به بیرون منتقل شود. در طول زمان، گرد و غبار هوای اتاق در کندانسور جمع می‌شود. وقتی گرد و غبار زیاد شده، کندانسور دیگر نمی‌توانند به طور مؤثر وظیفه‌ی خود را برای خنک کردن گاز یخچال انجام دهد، از این رو عملیات خنک سازی یخچال درست صورت نمی گیرد و به کمپرسور فشار زیادی وارد میشود و حتی ممکن است باعث آسیب جدی و یا سوختن کمپرسور یخچال شود.

بسیار مهم است که سالی دو بار کندانسور را تمیز کنیم تا یخچال به صورت بهینه و راحت کار کند. این کار نسبتاً آسانی است که در زیر توضیح می‌دهیم.

انواع کندانسور یخچال فریزر

کندانسور ها مدل های مختلف ، اندازه و شکل های متفاوتی دارند که ما عکس های چند نمونه را برای شما نمایش گذاشته ایم.

۱- کندانسور هوایی یا بیرونی که در پشت یخچال فریزر به صورت یک شبکه ی نردبانی و توری شکل به رنگ سیاه می باشد و بیشتر در مدل های قدیمی به کار می رفتند، البته این نوع کندانسور چون به صورت ایستاده و مسطح پشت یخچال قرار گرفته اند گرد و غبار بسیار کمتری جذب می کنند.

۲- کندانسور استوانه ای یا مکعبی یا حجمی که در کنار کمپرسور قرار می گیرند و در اکثر این مدل کندانسور ها با یک فن خنک میشود و گرمای درون کندانسور را به فضای بیرون انتقال می دهد.

تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر، قدم به قدم

این دستورالعمل‌ها برای کندانسور متداول که پشت پنلی در بالای یا پایین یخچال قرار دارد هستند کارایی دارد. اگر یخچال فریزر شما کندانسور به شکل  ایستاده سیاه رنگ در پشت قرار گرفته، توصیه می‌شود که این کندانسورها را فقط با یک دستمال هر شش ماه یکبار تمیز کنید.

۱- یخچال‌تان را از برق در آورید تا برقی که به یخچال وارد می‌شود را قطع کرده باشید.

۲- پنل پشتی را در آورید تا کویل‌های و پره‌های سردکننده دیده شوند. در اغلب مدل‌ها، در آوردن پنل کار آسانی است.

۳- با لوله‌ی داراز و نازک جاروبرقی‌تان و با کمک یک بورس دسته بلند که شبیه بورس‌های بطری است- همه گرد و غبار و آشغال‌ها را تمیز کنید. مواظب باشید که پره‌های سرکننده خم یا تورفته نشوند. می‌توانید بورس کویل را از فروشگاه‌های لوازم یدکی تهیه نمایید.

۴- در عین حال که مواظب هستید تا کویل های کندانسور صاف بمانند و آسیب نبینند بین کویل‌ها را تا جای ممکن تمیز کنید. سپس با یک پارچه گرد و غبار سطوح را پاک کنید.

۵- کاور را سرجایش قرار داده و سپس برق یخچال را وصل نمایید تا یخچال شروع به کار کند.

عکس های بالا برای چند نوع کندانسور یخچال فریزر و ساید بای ساید می باشد هدف این بود تا با شکل چند مدل کندانسور  آشنا شوید.